Reprezentacja filmu "Sukienka" podbija L.A.! [AKTUALIZACJA]
Już od kilku dni reprezentacja naszej nominowanej do Oscara "Sukienki" jest w Los Angeles! Reżyser i scenarzysta filmu, Tadeusz Łysiak, aktorka wcielająca się w rolę główną, Anna Dzieduszycka, oraz menadżerka kampanii Veronica Andersson wyruszyli za ocean, by promować naszą produkcję wśród amerykańskiej widowni. Nasi twórcy pojawili się także na kilku prestiżowych wydarzeniach filmowych.
5 marca Tadeusz i Anna pojawili się na uroczystej gali rozdania nagród Stowarzyszenia Amerykańskich Montażystów Filmowych Eddie Awards, która odbyła się w ACE Hotel. Stowarzyszenie już po raz 72. wyróżniło najlepszy montaż produkcji filmowych i telewizyjnych.
Następnego dnia (6 marca) nasi twórcy wraz z towarzyszącym im dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosławem Śmigulskim, byli gośćmi 37. Independent Spirit Awards. Ceremonia odbyła się na plaży w Santa Monica.
7 marca nasz utalentowany duet uczestniczył w tradycyjnym Lunchu dla nominowanych (Oscars Luncheon). Tadeusz i Anna zasiedli do stołu twarzą w twarz z największymi gwiazdami światowego kina, które, tak jak oni, startują w wyścigu po najważniejszą filmową statuetkę.
Co ważne, nasi reprezentanci zamanifestowali swoją solidarność z walczącą Ukrainą poprzez symboliczne niebiesko-żółte wstążki, pragnąc tym samym nagłaśniać dramat naszego Sąsiada w tym niezwykle wpływowym gronie.
Reprezentanci "Sukienki" wykorzystali ten czas do nawiązania bardzo ciekawych znajomości, które uwiecznili na pamiątkowych zdjęciach.
Anna Dzieduszycka, Tadeusz Łysiak i Lin Manuel Miranda | Theo Dumont, Anna Dzieduszycka i Tadeusz Łysiak | Tadeusz Łysiak, Anna Dzieduszycka i Eric Roth |
Bradley Cooper, Anna Dzieduszycka i Tadeusz Łysiak | Tadeusz Łysiak, Denis Villeneuve i Anna Dzieduszycka | Janusz Kamiński, Anna Dzieduszycka i Tadeusz Łysiak |
8 marca Tadeusz i Anna w towarzystwie menedżerki kampanii, Veroniki Andersson, byli gośćmi 20. jubileuszowej gali Annual VES Awards, celebrującej osiągnięcia artystów efektów wizualnych z całego świata.
Tego samego dnia w Malibu Film Society odbył się też specjalny pokaz "Sukienki", po którym odbyło się też Q&A oraz spotkanie publiczności z reżyserem i z gwiazdą filmu.
19 marca Łysiak i Dzieduszycka uczestniczyli w 58th Cinema Audio Society (CAS) Awards, honorujących najlepsze osiągnięcia roku w miksowaniu dźwięku filmowego i telewizyjnego.
Podczas ich pobytu w L.A. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Deadline Hollywood zorganizowały wydarzenie promujące system wsparcia produkcji audiowizualnej tzw. „incentives” wśród przedstawicieli amerykańskiego przemysłu filmowego. Nie mogło tam zabraknąć ekipy filmowej naszego filmu. Reżyser Tadeusz Łysiak, montażysta Mariusz Gos i aktorka Anna Dzieduszycka, w towarzystwie kierowniczki kampanii oscarowej Veroniki Andersson - zostali powitani na miejscu przez dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego.
Foto: DF Studio
Ekipa "Sukienki" wzięła także udział w brunchu zorganizowanym przez Holly Shorts Film Festival dla autorów nominowanych do Oscara shortów. Do wyżej wspomnianych twórców naszego filmu dołączyli autor zdjęć, Konrad Bloch oraz kierowniczka produkcji, Monika Ossowska.
Foto: Jeff Smith
Foto: Juan Ramirez
Ekipa Warszawskiej Szkoły Filmowej zostaje w L.A. aż do 94. ceremonii wręczenia Oscarów, która odbędzie się 27 maraca w Dolby Theatre. Co jeszcze wydarzy się podczas ich podróży promującej "Sukienkę"? Śledźcie nasze social media, by dowiedzieć się więcej!
Koszt opiekuna oraz tłumacza Anny Dzieduszyckiej podczas pobytu w USA częściowo pokrywa dFlights, spółka produkcyjna Dominiki Kulczyk. Dziękujemy!
Ekipę "Sukienki" w Los Angeles ubezpiecza UNIQA. Dziękujemy!
Zobaczcie jak Anna i Tadeusz prezentowali się na czerwonym dywanie na chwilę przed ceremonią wręczenia Oscarów!
Stroje Anny i Tadeusza zaprojektował Tomasz Ossoliński
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej produkcji, zapraszamy na oficjalną stronę poświęconą filmowi "Sukienka": KLIKNIJ TUTAJ
Plakat filmu "Sukienka". Autor: Plakiat
SUKIENKA
Pracująca w przydrożnym motelu niskorosła Julia nie chce już dłużej tłumić w sobie pożądania, seksualności i tęsknoty za fizyczną bliskością. Kiedy w jej życiu pojawia się przystojny kierowca ciężarówki, jej niezrealizowane fantazje zaczynają się ucieleśniać. Ale „Sukienka” to nie tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa Julia doświadcza wielu przykrości. „Sukienka” to uniwersalna opowieść o tęsknocie, która dotyka każdego, bez względu na dzielące nas bariery i różnice.
OBSADA: Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski, Andrzej Glazer, Lea Oleksiak
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Tadeusz Łysiak ZDJĘCIA: Konrad Bloch MONTAŻ: Mariusz Gos DŹWIĘK: Błażej Kafarski MUZYKA: Jan Królikowski KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Monika Ossowska OPIEKA PEDAGOGICZNA: Wojciech Saramonowicz PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa, Dobro, MIŁO, GŁOŚNO WSPÓŁFINANSOWANIE: Polski Instytut Sztuki Filmowej DYSTRYBUCJA I SPRZEDAŻ: Salaud Morisset PLAKAT: Plakiat
Poznaj studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, którzy stworzyli SUKIENKĘ:
TADEUSZ ŁYSIAK (scenariusz i reżyseria) – urodzony w 1993 roku, student reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej, absolwent wydziału Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca dwóch nagradzanych w Polsce i za granicą krótkich metraży: „Techno” (w rolach głównych Leszek Abrahamowicz, Danuta Stenka, Michalina Olszańska) oraz „Sukienka” (Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski). Uczestnik prestiżowego programu FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema w ramach Eastern Promises przy festiwalu w Karlowych Warach. Laureat nagrody „Odkrywczego Oka” dla młodego utalentowanego twórcy podczas festiwalu filmów polskich w Chicago.
KONRAD BLOCH (zdjęcia) – urodzony w 1995 roku, absolwent Wydziału Operatorskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autor zdjęć do kilku filmów krótkometrażowych, teledysków oraz kampanii społecznej z Anją Rubik – #sexED. Nominowany w 2018 roku do Złotej Kijanki za film krótkometrażowy „Techno”. W 2020 roku kolejny film krótkometrażowy – „Sukienka” – przyniósł mu Brązową Kijankę na Camerimage 2020 oraz nagrodę firmy Heliograf na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla autora najlepszych zdjęć w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz nagrodę za najlepsze zdjęcia na 38. Sulmona Film Festival. Konrad przygotowuje się do swojego debiutu fabularnego.
MARIUSZ GOS (montaż) – rocznik 1992. Absolwent kierunku Montaż filmowy i telewizyjny w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jak sam powtarza, „kreowanie świata przedstawionego jak i historii, oraz łączenie wątków to jego pasja”. Zaowocowało to wieloma nagrodzonymi za granicą jak i w Polsce, filmami krótkometrażowymi takimi jak „Sukienka”„Techno”, „Skowyt” czy „Dzień dobry”. Ten ostatni nie umknął uwadze krytyków i został nagrodzony w kategorii „najlepszy montaż” na festiwalu G Biennale21 w Australii. Poza krótkimi formami fabularnymi realizuje się w autorskich teledyskach sceny krajowej realizowanych dla m.in. Meli Koteluk & Kwadrofonik, Maty czy Kukona. Nieobce są mu również formy kampanii społecznych (m. in. głośne „sexEd” z Anją Rubik), jak i programy TV czy projekty komercyjne.
VERONICA ANDERSSON (menadżerka kampanii i PR) – Urodziła się w Szwecji. Występowała w szwedzkich pełnometrażowych filmach fabularnych („Jag alskar dig”, NETFLIX) i reklamach. Reżyser ka i scenarzystka teledysków oraz filmów „Wyzwolenie”, „Wiki” i „Fuck, it ’s Biology”, wielokrotnie nagradzanych i w Polsce i na międzynarodowych festiwalach. Otrzymała 18 nagród indywidualnych m.in w Los Angeles czy w Toronto. Absolwentka Reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz politologii, gender studies i antropologii społecznej na Wydziale Filozoficznym przy Linköpings Universitet w Szwecji, a także Aktorstwa na Calle Flygare Teater Skola, w Sztokholmie, Szwecji. Członek Jur y w kategorii „Film Krótkometrażowy” na największym festiwalu scenariuszowym w Polsce – Script Fiesta – w 2018 roku. Wykłada reżyserię dla studentów międzynarodowych Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jest jednym ze scenarzystów oraz reżyserów filmu „kRAJ”, który miał dystrybucję kinową i festiwalową w 2021 roku, a obecnie dostępny jest na całym świecie na platformie NETFLIX. Opracowywała strategie promocyjne dla filmowców i koordynowała dystrybucję ponad czterdziestu krótkometrażowych filmów fabularnych oraz dokumentalnych, doprowadzając je na festiwale filmowe na całym świecie, w tym na festiwale kwalifikujące do Oscarów.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej